„Leonce i Lena” – „Żeby mieli co grać!”

Powstaje „Leonce i Lena” – spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Aktorskiego w reżyserii Łukasza Fijała, studenta Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Premierę zaplanowano na 5 kwietnia.

– „Gdyby tak można było choć na chwilę stać się kimś innym niż się jest. Chociaż na chwilę” to cytat z Buchnera, który jest kluczowy dla naszego spektaklu – mówi Łukasz Fijał – Kogo by nie spytać, każdy chce byś kimś innym, na każdej płaszczyźnie – emocjonalnej, statusowej, ekonomicznej. Prace studenta krakowskiej Szkoły nad reżyserią spektaklu dyplomowego w Łodzi rozpoczęły się rok temu – Bywałem w Szkole Filmowej w Łodzi wielokrotnie na egzaminach Wydziału Aktorskiego, przyglądałem się aktorom, ich pracy – dodaje reżyser. Spektakl powstaje na podstawie tekstu Georga Buchnera z okresu niemieckiego romantyzmu – Język tego tekstu jest wygodny, współczesny – to zasługa Łukasza Fijała, który zdecydował się sam przetłumaczyć  tekst Buchnera – mówi Anna Wysocka, która znalazła się w obsadzie spektaklu. Reżyser, który w swoim dorobku ma już dwa spektakle („Brzydal” w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie i „Miedzianka” w Teatrze im. K.C. Norwida w Jeleniej Górze) mówi o motywacjach wyboru właśnie „Leonca i Leny” – Pracujemy nad dyplomem aktorskim – przy wyborze tekstu kierowałem się więc tym, by każdy z aktorów miał okazję się pokazać, by miał co grać. Mam nadzieję, że zarówno aktorzy, jak i widzowie spektaklu właśnie to potwierdzą  – że jest co grać.

Studenci i realizatorzy chwalą sobie współpracę z młodym reżyserem – To człowiek bardzo otwarty, pozwala innym na współtworzenie spektaklu, na rzucanie własnych pomysłów – mówi Joanna Monowid, studentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej, która podjęła się produkcji spektaklu. – To młody człowiek, tak jak my – wiemy o czym mówimy, rozumiemy się – dodaje Anna Wysocka. – Bardzo chce nam się to grać. Mamy zaufanie do Łukasza, przekazuje nam precyzyjne uwagi, nie zarzuca zbyt dużą dawką informacji – dodaje Mariusz Krakowiak, student IV roku Wydziału Aktorskiego. Łukasz Fijał dostrzega symbolikę faktów, jakie towarzyszą pracy nad spektaklem –  Buchner napisał ten tekst mając 24 lata, ja go przetłumaczyłem mając lat 24, aktorzy grają go w tym samym wieku. To młode, pełne energii przedsięwzięcie! – dodaje.

W ramy spektaklu włączone zostaną również piosenki   – To jest nasz dyplom, te piosenki pozwolą nam na pokazanie większego spektrum naszych umiejętności – mówi  Mariusz Krakowiak, który w spektaklu pracuje nad postacią Valeria. Teksty piosenek zaczerpnięte zostały z tekstów Georga Buchnera. W obsadzie spektaklu znaleźli się: Michał Barczak, Paweł Dobek, Anna Pijanowska, Mariusz Krakowiak, Patryk Palusiński, Anna Wysocka, Jacek Knap i Jakub Kryształ. Za scenografię odpowiada Ewelina Pietrowiak, kompozytorem muzyki jest Bartosz Dworak (laureat Bielskiej Zadymki Jazzowej), kierownikiem produkcji – Joanna Monowid.

Premiera spektaklu odbędzie się 5 kwietnia w Teatrze Studyjnym w Łodzi.

 [widgetkit id=2134]

O SPEKTAKLU:

Gdyby tak można było stać się kimś innym, niż się jest. Choćby na chwilę” – mówi książę Leonce. Książę chce być włóczęgą, włóczęga ministrem, król filozofem a guwernantka ukochaną błędnego rycerza. Biznesmen chce zostać artystą, artysta bogaczem, małżonek kawalerem, podróżnik pragnie bezpiecznego domu a stateczny ojciec rodziny marzy o niebezpiecznych przygodach. Buchnerowi udało się napisać barwną komedię o wiecznym niezaspokojeniu. O tym, że trawa w ogrodzie sąsiada zawsze jest bardziej zielona. Czy uda nam się zrobić spektakl równie dobry jak tekst Buchnera?

Reżyseria i tłumaczenie – Łukasz Fijał

Obsada:
Leonce – Michał Barczak/Paweł Dobek
Lena – Anna Pijanowska
Valerio – Mariusz Krakowiak/Patryk Palusiński
Rosetta/Guwernantka- Anna Wysocka
Król Piotr – Jacek Knap
Ochmistrz/Mistrz Ceremonii/Prezydent/Kaznodzieja – Jakub Kryształ

Scenografia – Ewelina Pietrowiak
Muzyka – Bartosz Dworak
Kierownictwo produkcji – Joanna Monowid

Profil spektaklu na FB: https://www.facebook.com/Leonceilena

 

 

Tags: , , ,

Teatr Studyjny w Łodzi, ul. Kopernika 8, 90-509 Łódź
tel: 42 63 64 166