Teatr Radia „Filip” – „to się ogląda uszami!”

8 i 9 lutego Teatr Studyjny będzie Teatrem Radia. Studentów IV roku Wydziału Aktorskiego usłyszymy w warsztacie radiowym „Filip” Leopolda Tyrmanda. Opiekunem artystycznym słuchowiska jest Krzysztof Czeczot, absolwent i wykładowca naszej szkoły, laureat prestiżowej nagrody festiwalu Prix Europa. Uwaga – na słuchowisko „Filip” wstęp wolny!

 – Operowanie tylko i wyłącznie głosem to i ograniczenie i wyzwanie jednocześnie. Jakość efektu definiuje  aktora – mówi Krzysztof Czeczot, absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, który podjął się przygotowanie pierwszego w historii szkolnictwa artystycznego Teatru Radia, w którym występują wyłącznie studenci. – Samym głosem musieliśmy zagrać przeróżne emocje, stany – również fizyczne. By to osiągnąć musieliśmy się maksymalnie się otworzyć, przestać wstydzić się nienaturalnych grymasów twarzy, dziwnych póz, które przybierało w trakcie pracy nasze ciało – mówi Katarzyna Grabowska, studentka IV roku Wydziału Aktorskiego. Realizacji dźwięku podjął się Wawrzyniec Szwaja związany z Polskim Radiem Szczecin, za realizację nagrać odpowiada Marek Knaga – pracownik Szkoły Filmowej w Łodzi.  

„Filip” Leopolda Tyrmanda to historia młodego Polaka, Żyda, który część wojny spędził we Frankfurcie pracując jako kelner w jednym z luksusowych hoteli. – Ta kultowa powieść dzieje się wśród młodych, naturalne jest więc to, że chciałem to zrobić z młodymi ludźmi. Z efektu jestem bardzo zadowolony. Słuchowisko śmiało może konkurować z tytułami, które walczą teraz na festiwalach – mówi Krzysztof Czeczot. Praca przy słuchowisku „Filip” to dla studentów możliwość przygotowania do pracy na ciągle rozwijającym się w Polsce rynku radiowych słuchowisk, audiobooków i filmowego dubbingu. – Krzysztof Czeczot przybliżył nam trudną sztukę świadomego operowania głosem. Bardzo chciałbym w przyszłości móc pracować głosem, brać udział w takich przedsięwzięciach – mówi Jacek Knap, student IV roku Wydziału Aktorskiego. Aktor zauważa również, jak ważna w słuchowisku jest muzyka – Muzyki NeoKlez, która znalazła się finalnie w nagraniu słuchaliśmy już podczas prób – przeniosła nas w tamten klimat, zbudowała atmosferę tego hotelu, w którym toczy się akcja. Mamy nadzieję, że poczują ją również nasi słuchacze.  

Krzysztof Czeczot jest autorem wielu teatrów radia. Za nowatorskie słuchowisko „Andy” emitowane na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of The Year 2013 na festiwalu Prix Europa – pierwszą tak ważną nagrodę dla polskiego teatru radia. – Krzysztof jest bardzo doświadczony, wiedzieliśmy, że zna się na tym, co robi, że jego uwagi są bezcenne – wspomina pracę nad słuchowiskiem Dominika Lichy. Reżyser, który sam podjął się adaptacji tekstu Leopolda Tyrmanda zaznacza, że „Filip” nie jest klasycznym słuchowiskiem – Staram się budować nową jakość. Jest tu szybsza niż zazwyczaj narracja, pełna paleta naturalnych dźwięków, inny, bardzo filmowy sposób użycia muzyki. Krótko – to film bez obrazka.

Na słuchowisko zapraszamy do Teatru Studyjnego 8 i 9 lutego. Wstęp jest wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsc: biletyst@filmschool.lodz.pl lub 42 63 64 166.

plakat korekta 3 maly   krzysztof czezcot 

                                                                     Krzysztof Czeczot

Teatr Studyjny w Łodzi, ul. Kopernika 8, 90-509 Łódź
tel: 42 63 64 166