„Ślub” z premierą na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim

„Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, drugi spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego w tym roku akademickim, został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu. Spektakl w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zobaczymy już 20 października.

W obsadzie spektaklu studenci IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi: Mikołaj Chroboczek (w roli Ojca), Marta Herman (Matka), Sebastian Jasnoch (Pijak), Michał Jóźwik (Kanclerz), Marcin Miodek (Władzio/Henryk), Anna Mrozowska (Mańka) i Grzegorz Otrębski (Henryk/Władzio). Nad kostiumami pracuje Maria Balcerek. Reżyserii spektaklu podjął się Waldemar Zawodziński, związany na stałe z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym pełni funkcję dyrektora artystycznego, reżyserował spektakle, opery i  musicale m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze Krakowskiej czy Operze Narodowej w Warszawie. Ze studentami Szkoły Filmowej przygotował spektakle dyplomowe: „Amadeus” P. Schaeffera (2001), „4xWoyzeck” wg G. Buchnera (2005) oraz „Equus” P. Schaeffera (2010).

Spektakl został zaproszony do udziału w Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. MFG to impreza, która od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny, łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Jest to z założenia festiwal, który pełni rolę forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji. Na nowo stawia także problem czytania i odczytania dzieła Gombrowicza w zmieniającej się rzeczywistości. W pierwszych edycjach imprezie patronowała i życzliwie wspierała ją swoimi rekomendacjami Pani Rita Gombrowicz, wdowa po zmarłym pisarzu. Począwszy od VIII edycji MFG ma formę konkursu, w którym spektakle ocenia jury złożone z ludzi teatru – krytyków, reżyserów, teatrologów.  Impreza, zrealizowana dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Radomia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, cieszy się sporym zainteresowaniem publiczności i krytyków.

Wybór miejsca, w którym co dwa lata odbywa się festiwal poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza, jest nieprzypadkowy. Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza. W nieodległych Małoszycach mieścił się majątek Gombrowiczów, w którym Witold przyszedł na świat; w pałacyku w podradomskiej Wsoli, gdzie dziś ma swoją siedzibę Muzeum Gombrowicza, w latach 1924-1939 mieszkał jego brat Jerzy, u którego autor „Ferdydurke” spędzał po kilka tygodni niemal każdego lata. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły. Szereg miejscowości położonych w pobliżu Radomia zostało uwiecznionych na kartach jego powieści. Na tych ziemiach spoczywa niemal cała jego najbliższa rodzina.

Premiera w Teatrze Studyjnym w Łodzi 25 października.

 slub2  slub3

Fot. Michał Siarek

[widgetkit id=2985]

Teatr Studyjny w Łodzi, ul. Kopernika 8, 90-509 Łódź
tel: 42 63 64 166