Jak beczka prochu! „Laleczkę” reżyseruje Jacek Poniedziałek

Studenci Wydziału Aktorskiego, Jacek Poniedziałek i tekst Tennessee Williamsa. W Studyjnym trwają próby do aktorskiego dyplomu. A najczęściej powtarzane tu teraz słowo: RAZEM.

Magdalena Celmer, Maria Dębska, Magdalena Żak, Konrad Eleryk, Krystian Pesta, Krzysztof Rogucki, Bartosz Sak, Oskar Stoczyński razem z reżyserem, Jackiem Poniedziałkiem i Marią Strulak, autorką scenografii, już 9 kwietnia pokażą nam premierowo dyplomową „Laleczkę” według tekstu Tennessee Williamsa. Nad całością czuwa Jacek Poniedziałek – aktor znany z wielu znakomitych ról w spektaklach m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Krystiana Lupy, a także tłumacz – m.in. dramatów Wiliamsa (w 2012 roku został wydany w jego tłumaczeniu zbiór „Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty”).

– Widzę w nich pasję, entuzjazm i chęć wybrania się w tą wspólną podróż. Czuję, że budujemy ten spektakl RAZEM, że tworzymy zespół. Bardzo widoczna jest też ich warsztatowa praca w Szkole, to, że przeszli przez intensywny i trafny trening – mówi Jacek Poniedziałek. Wtóruje mu Krystian Pesta, w spektaklu Silva Vacarro, który jest także asystentem reżysera – Pracujemy nad tym naprawdę RAZEM. Jacek Poniedziałek przyjechał z otwartą na nas głową, a nie skończoną i sztywną wizją. To była kreatywna praca od samego początku. Wymieniamy zdania, opinie, dyskutujemy, wspólnie decydujemy – mówi Krystian.

„Laleczkę” w Studyjnym zobaczymy w przekładzie i adaptacji Jacka Poniedziałka. – To, że jest i reżyserem i aktorem a jednocześnie tłumaczem ma same plusy. Jako aktor wie, jakie dawać wskazówki, jak do nas docierać, jak mówić, mamy poczucie, że nas rozumie, jako tłumacz ma wpływ na to, jak ten tekst podajemy – jest on żywy, aktualny – mówi Krystian Pesta. – Pomysł by zaprosić do współpracy Jacka Poniedziałka wyszedł od nas, bardzo się cieszymy, że doszło do tego spotkania – dodaje.

– Nasza 17-letnia Laleczka jest obiecana, po osiągnięciu pełnoletności, 50-letniemu mężczyźnie. Emocje jej, jego, mężczyzny, który pojawia się nagle obok, presja społeczna, do tego ekonomiczny kryzys. Maksymalnie zintensyfikowane emocje, ciśnienie, to wszystko jak beczka prochu! – mówi o spektaklu Jacek Poniedziałek. Wybór tekstu na aktorski dyplom padł na „Laleczkę” Tennessee Williamsa, który według reżysera porusza wciąż żywe, elektryzujące ludzi tematy – wykorzystywanie władzy w relacjach, również tych seksualnych, ostracyzm ludzi, którzy żyją w związkach z dużą różnicą wieku między partnerami, wreszcie – rzeczywistość ekonomicznego kryzysu, który pojawia się wraz z dominacją korporacji. – Nie mamy kompleksów. To profesjonalny teatr, pracujemy nad pełnowymiarowym spektaklem teatralnym – zapowiada Jacek Poniedziałek.

fot. Monika Sadłos

IMG_5701 IMG_5763 IMG_5753 IMG_5733 IMG_5752 IMG_5731 IMG_5713 IMG_5710

Teatr Studyjny w Łodzi, ul. Kopernika 8, 90-509 Łódź
tel: 42 63 64 166