ANIOŁY W AMERYCE. O miłości w czasach zarazy.

Jeden z najwybitniejszych amerykańskich dramatów na scenie Teatru Studyjnego. Dyplom reżyseruje Małgorzata Bogajewska. Premiera już 23 i 24 lutego.

Stany. Lata 80. Szalejąca epidemia AIDS. Tekst dramatu Tony’ego Kushnera koncentruje się na grupie nowojorskich homoseksualistów. – To jest opowieść o odchodzeniu jakiegoś świata i wchodzeniu w nowy. Świat nabiera nowych kształtów, poprzedni trawi zaraza – mówi reżyserka spektaklu, Małgorzata Bogajewska. Stany – wydawałoby się – raj? Tygiel kultur, osobowości, ludzi zewsząd. Czy znikąd? – To, czego tak naprawdę nam brakuje to poczucie tożsamości, świadomości skąd przychodzimy. Stany Zjednoczone są ludzkim tyglem, światem, który gubi korzenie, a składa się z podróżujących samotnych nomadów – dodaje reżyserka. Seksualność, polityka, religia – wielkie tematy dramatu Kushnera – wszystkie nad jednym mianownikiem – miłości w czasach zarazy.

„Anioły w Ameryce” są dyplomem studentów Wydziału Aktorskiego – zagrają: Izabella Dudziak, Izabela Gąska, Ksenia Tchórzko, Elżbieta Zajko, Paweł Głowaty, Mateusz Grodecki, Robert Ratuszny, Kamil Rodek, Sebastian Śmigielski.

Studenci pracują nad tekstem Kushnera w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka. „Anioły…” to dramat jednego z najwybitniejszych amerykańskich autorów, tekst obsypany nagrodami – zdobył m.in. nagrodę Paulitzera. – Ten tekst może być im bardzo bliski. Biorąc pod uwagę wiek bohaterów – mógłby ich bezpośrednio dotyczyć, patrząc szerzej – to dla studentów moment ukończenia szkoły, a tym samym wchodzenia w nowy świat i odcinania się od miejsca, które dawało im poczucie tożsamości. Jak bohaterowie będą musieli na nowo zdeklarować kim są, na wszelkich poziomach – mówi reżyserka. Małgorzata Bogajewska to uznana reżyserka teatralna, dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie. Jej spektakle wystawiano na scenach wielu polskich teatrów m.in. Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, krakowskiego Teatru Bagatela, czy stołecznego Teatru Dramatycznego. „Anioły w Ameryce” to kolejny spektakl, jaki zrealizuje w Teatrze Studyjnym z przyszłymi dyplomantami. Wśród poprzednich – „Roberto Zucco” (2012) i „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2013). – Widzę entuzjazm, pracowitość tych młodych ludzi, to ta chwila, w której skłonni są do przekraczania granic – mówi o współpracy ze studentami Wydziału Aktorskiego.

Premiera spektaklu „Anioły w Ameryce” – 23 i 24 lutego. Na premierę obowiązują zaproszenia. Kolejne spektakle: 28 lutego oraz 1, 2, 3, 20, 21 i 22 marca. Na nie można już rezerwować miejsca – mailowo – biletyst@filmschool.lodz.pl lub telefonicznie 42 63 64 166.

Autorem oprawy graficznej spektaklu jest Jacek Staniszewski.

Teatr Studyjny w Łodzi, ul. Kopernika 8, 90-509 Łódź
tel: 42 63 64 166, mail: studyjny@filmschool.lodz.pl